ywaniem nawierzchni w ogrodach, podjazdów oraz tarasów.
Brukarze przygotowują podłoże, wykonują projekty techniczne nawierzchni, korytowanie podłoża , drenaż, ustawiają krawężniki, obrzeża i palisady, transportują materiały na miejsce budowy i ostatecznie układają kostkę brukową.
Dzięki usługom brukarskim jesteśmy w stanie zmienić charakter przydomowego ogrodu i przeobrazić go w atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu z rodziną.
Kostka brukowa, oprócz przydomowych ogrodów prywatnych, często zostaje wybierana jako nawierzchnia terenów publicznych, takich jak parki, zieleńce lub place zabaw. Powszechnie stosowanymi kostkami brukowymi są kostki betonowe i granitowe.
Firmy brukarskie zajmują się też projektowaniem i wykonaniem systemów automatycznego nawadniania, tarasów, małej architektury, podjazdów i parkingów. Działalność brukarska polega też na pielęgnacji ogrodów, wycince drzew, wykonywaniem trawników z rolki i siewu oraz na koszeniu terenów komercyjnych oraz inwestycyjnych.
Bruk znany od lat
Bruk to rodzaj nawierzchni od lat stosowana przez człowieka. Ze względu na swoje specyficzne właściwości wykorzystywany jest on najczęściej na podjazdach w prywatnych posesjach, czy drogach małego ruchu, jak ulice spacerowe dużych miast. Dziedzina, która takim właśnie rodzajem nawierzchni się zajmuje to brukarstwo. I wbrew pozorom - jest to dziedzina wymagająca odpowiedniej wiedzy, wprawy i doświadczenia.
Dzisiaj kluczowym elementem jest oczywiście kostka brukowa. Nie zawsze jednak tak bywało. Początkowo do przygotowania brukowanej nawierzchni wykorzystywano kamień polny oraz ciosane kamienie. Z czasem jednak zaczęto wykorzystywać w tym celu kostki kamienne oraz betonowe. Oczywiście ich przygotowaniem zajmują się inni specjaliści. Brukarz natomiast zajmuje się przygotowaniem podłoża oraz ułożeniem kostki w optymalny sposób.
Właśnie dzięki temu, że brukarstwo znane jest od lat, w różnych miejscach spotkać dziś można takie nawierzchnie. Te starsze to rzeczywiście rzędy ciosanych kamieni. Współczesne natomiast to estetyczne i bardzo precyzyjnie ułożona kostka brukowa. Wszystko oczywiście ma swój niepowtarzalny urok. I chociaż różnią się między sobą, tworzą rodzinę nawierzchni bardzo specyficzną.
Oprócz wymiarów kształtów różnią się od
Jakim materiałem jest kostka brukowa?
Współczesne kostki nie są jednakowe. Oprócz wymiarów, kształtów różnią się od siebie również materiałem z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszych należą między innymi: Behaton (jest to uniwersalna kostka z niezwykłą wytrzymałością, sprawdzi się równie dobrze na terenach prywatnych, jak i tych typowo przemysłowych), Holland (kostka bardzo prosta biorąc pod uwagę jej kształt, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzi się przy powierzchniach typowych na ścieżki dla pieszych lub rowerowych), Nostalit ( jest to stylizowana kostka, bez wątpienia najlepiej sprawdza się na powierzchniach, gdzie znajdują się przeróżne zabytki np. na starym mieście), płyta ażurowa (sama nazwa kostki wskazuje na jej cechy charakterystyczne, sprawdzi się najlepiej na przeróżnych parkingach miejskich, garażach lub podjazdach).
Oprócz wszystkich, wyżej wymienionych różnic klienci zakupujący kostki mogą wybierać spośród ogromnie różnorodnego wachlarzu kolorystycznego.Możemy znaleźć barwy od tych bardziej lub mniej stonowanych.
Czym jest brukarstwo?
Jest to prężnie rozwijająca się gałąź przemysłu budowlanego. Prace w tym sektorze w głównej mierze odbywają się na otwartej przestrzeni.